Liječenje Vodom – Primjena I Povijest

Liječenje vodom

Prvi put čujete za liječenje vodom?

Liječenje vodom bilo je popularno oduvijek. Od davnina je poznato da je koža – najveći organ za izbacivanje nečistoća.Stoga je i bilo rasprostranjeno liječenje vodom, koje stimulira funkciju lučenja kože.

Liječenje vodom – povijest

Prvi primjeri o liječenju vodom do nas su došli iz indijskog epa Rg Veda (1500 godina prije nove ere). Voda se primjenjivala ne samo kao sredstvo za pranje tijela radi higijenskih ciljeva, već je služila i kao ljekovito sredstvo kod Indijaca i Egipćana.
Iz raznih pisanih izvora poznato je da su je u ljekovite svrhe primjenjivali Asirci, Babilonci i Židovi. Mnogobrojni ostaci starorimskih termi svjedoče da je liječenje vodom u Rimu bilo široko rasprostranjeno.
Rim je bio poznat po javnim kupalištima – termama koje su se sastojale iz mnogobrojnih prostorija: za umivanje toplom vodom, za pranje vrućom vodom, za kupanje u hladnoj vodi, za odmor i zabavu. Ova kupanja zvala su se “balnijum”. Od te riječi je i nastao kasniji izraz “balneoterapija”.
Posebno su na cijeni bila kupališta s mineralnom vodom. U Indiji su se balneološke procedure propisivale ljudima koji su patili kako od vanjskih, tako i od unutarnjih bolesti.
Široko je bilo rasprostranjeno liječenje otoka na licu, ekstremiteta, kod vodene bolesti i u svim slučajevima kad je organizam bolesnika, po mišljenju liječnika, bio prepunjen vlagom i tekućinom.
Popularno je bilo liječenje blatom, utrljavanja, izlaganje dimu i parama, topli oblozi, vruća, vlažna i suha parenja; u slučaju kožnih bolesti, posebice ako su bile popraćene svrabom, oboljeli su se kupali u umjetnim sumpornim kupkama ili prirodnim mineralnim izvorima.
U srednjem vijeku liječenje vodom bilo je zaboravljeno. Znanstveni razvoj liječenje vodom dobilo je u XIX. stoljeću. U to doba bilo je popularno i na zapadu.
Veliki doprinos razvoju dao je obični seljak, Vikentij Prisnic. Njegov učenik, Australski liječnik, profesor Vinternic, izučivši praksu i doprinose svojeg učitelja, postavio je liječenje vodom na čvrste znanstvene temelje.
Vinternic je pažljivo razradio fiziologiju liječenja vodom i dao znanstveno obješnjenje pojava i znanja koje je Prisnic dobio empirijski.

Liječenje vodom – objašnjenje

Liječenje vodom je prirodni fizički faktor utjecaja na organizam.
Ono se razlikuje od mnogih drugih metoda liječenja po svojoj dostupnošću, sigurnošću i učinkovitošću; primjenom vode mogu se potpuno ispraviti mnogi funkcionalni poremećaji, moguće se uspješno izboriti s bolestima i očuvati radnu sposobnost do duboke starosti.
Jedan od glavnih zakona liječenja vodom je zakon reakcije, koji glasi: što je jači podražaj, time je jači dotok krvi prema mjestu podražaja. Ili, kako je napisao Avicena , “Kupanje u hladnoj vodi naglo zaustavlja unutarnju toplinu svojstvenu tijelu, ona ponovo dolazi prema površini tijela, pojačana nekoliko puta”.
Kontrastne procedure su snažni podražaji; one čeliče, treniraju krvne žile, snižavaju povišeni tlak, uklanjaju živčani napor i stres te poboljšavaju funkcije kože.

Liječenje vodom – primjena

Ljekovite kupke – napomene

Obična vruća kupka izaziva znojenje, može izazvati gubitak vlage, soli i vitamina C u organizmu kao i narušiti njegovu kiselo-alkalnu ravnotežu.
Zato je pravilnije kombinirati hladnu i vruću kupku. Takve kontrastne kupke održavaju organizam u normalnom stanju i pomažu mu da održi kiselo-alkalnu ravnotežu.
Duljina i tehnika primjene kupki ovisi o zdravstvenom stanju. Kontrastne kupke su posebno učinkovite kod neuralgija, reumatizma, glavobolja, dijabetesa, hipertenzije, srčanih i bubrežnih bolesti, Adisonove bolesti, malarije, anemije, bolesti cirkulacije te kod umora.
Treba upamtiti da kod nekih bolesti – alkaloze, acidoze, prehlade – često dolazi do grčeva ili opće malaksalosti i simptomi se mogu pojavljivati naizmjenično.
Takve pojave svjedoče da se razvija mompenzacijski proces koji izbavlja organizam od fiziološki nespojivih pojava. U tom slučaju kontrastne kupke pomažu.
Oni koji pate od spolnih bolesti, trebaju primjenjivati kontrastne kupke samo nakon liječenja zračnim procedurama tijekom 2-3 mjeseca.
Oni koji imaju više od 30 godina ili slabiji ljudi, bolje je da počnu s kupkom ruku ili nogu, s postepenim dubljim spuštanjem ruku i nogu u kupku; prvo do lakta i koljena, a zatim do ramena i prepona. Nakon tjedan dana može se primjenjivati kompletna kupka, to jest spuštanje u vodu do vrata.
Vruću i hladnu kupku treba koristiti naizmjenično. Temperatura vruće kupke je 42-43 C. Temperatura hladne kupke je 14-15 C.

Više informacija o primjeni kupki za bolesne i zdrave ljude te čitanje cijelog članka možete pronaći ovdje.

Za više zanimljivih članaka posjetite našu web stranicu.

Ukoliko Vam se ovaj članak svidio, podijelite ga na društvenim mrežama. Unaprijed Vam se zahvaljujem i želim Vam sve najbolje! Sretno! 🙂

NARUČITE FOREVER LIVING PRODUCTS U VAŠOJ ZEMLJI!


UKUSAAUSTRALIA
CANADACZECHGREECE
LUXEMBOURGBELGIUMSPAIN
NEW ZEALANDNORTHERN IRELANDNETHERLANDS
IRELANDSLOVAK REPUBLICPORTUGAL

DOSTAVA U ROKU  2 RADNA DANA!

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Relaksacija – opuštanje tijela i uma

Kapilaroterapija – što je kapilaroterapija?

Koža – životno važne funkcije kože