Tumori Leđa – Sve O Tumorima Leđa
U ovom članku možete pročitati sve vezano za različite vrste tumora leđa. Koji su to tumori leđa? Kako nastaju? Kako ih liječiti?
Kako se dijele tumori leđa?
Tumori mogu napasti praktički svaki dio leđa: koštano tkivo i hrskavicu, mišiće i ligamente, a prvi simptom koji se često pojavljuje upravo je bol. Tumori na leđima dijele se na primarne, bilo da su zloćudni ili dobroćudni, započinju u kralježnici ili blizu nje, i sekundarne, ili metastaze, koje se razvijaju u leđima pod utjecajem zloćudnih tumora na drugom dijelu tijela. Takvi, sekundarni tumori leđa, susreću se češće nego primarni.
Dobroćudni
U dobroćudne tumore spada hordom tumor. Kod progresije tumora primjećuju se stalni bolovi u donjem dijelu leđa, području pojasa i trtičnoj kosti.
U dobroćudne tumore spadaju osteoidni tumori kosti koji izazivaju izuzetno jake bolove u leđima i meningiomi – tumori ovojnice leđne moždine, koji se pojavljuju isključivo u prsnom dijelu, u spinalnom kanalu.
Metastatički se obično šire duž kralježnice, izazivajući bol u donjem dijelu leđa kod 25% oboljelih. Obično bol počinje iznenada, prate je mišićni grčevi i ne prestaje za vrijeme odmora.
Zloćudni
Zloćudni tumori kralježnice su mnogobrojni mijelomi koji napadaju leđnu moždinu u različitim dijelovima tijela; na limfnom sustavu; švanomi i neurofibromi koji započinju u živčanim korijenčićima.
Rak dojke, pluća i prostate su najčešći uzroci metastaza u leđnoj moždini (to su najraširenije vrste raka). Rak štitnjače, probavnih organa i bubrega također mogu uzrokovati te metastaze.
Kronična bol u leđima može biti jedini simptom raka prostate. Osim toga, stručnjaci vjeruju da mladi muškarci s boli u leđima moraju ići na pretrage za rak testisa. U nekim slučajevima bol u leđima može biti prvi simptom raka testisa, čak raniji nego što su metastaze i njihovo prodiranje u područje leđa.
Bol u leđima zbog tumora ima drugačiji karakter nego bol kojoj je uzrok npr. probijena kila diska. Bol je uporna, bez prekida. Odmor u postelji ne pruža nikakvo olakšanje i naročito ako je tumor zloćudan, bol svakim danom postaje sve jača.
Ako tumor neprekidno raste, može izazvati pritiskanje leđne moždine, što može trajati mjesecima i godinama. Osim boli, može izazvati i trnce u nogama, slab osjet u stopalima ili nožnim prstima, te poremećaj funkcije mokraćnog mjehura i crijeva.
Kako se dijagnosticira i liječi tumor leđa?
Tumori se obično određuju složenim pretragama, uključujući rentgen, kompjutersku tomografiju, mijelogram leđa, radioizotopno skeniranje kostiju. Radioizotopno skeniranje kostiju je postupak prilikom kojeg radioaktivna tvar, unešena u krv, stiže do koštane srži i pokazuje mjesta na kojima se događa ubrzano stvaranje stanica.
Ako se otkrije tumor, tada se pomoću biopsije pojašnjava njegov karakter i propisuje potrebno liječenje (operativno ili drugim antikancerogenim metodama i preparatima).
Ukoliko Vam se ovaj članak svidio, podijelite ga na društvenim mrežama. Unaprijed Vam se zahvaljujem i želim Vam sve najbolje! Sretno! :)
Primjedbe
Objavi komentar